Product description
This Casio watch has a case made of Resin with a diameter of 24.6 mm and is fitted with a stainless steel band. Inside the case lies a Casio movement and the watch features a Mineral crystal.
The watch is 3 ATM. This means the watch is splash waterproof. The watch comes with 2 Year Warranty.
.
Specifications
| Alternative article number | LA670WEGA-9 |
| Ean | 4971850935155 |
| Diameter | 24.6 mm |
| Water Resistance | 3 Bar (Wash hands) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on hollandwatchgroup.com |
Functions
| Time | hours - Digital |
| Calendar | Date - Digital |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - 1/10 seconds, 1 hour |
| Alarms and notifications | Hourly Time Signal |
| Ean | 4971850935155 |
| Brand | Casio |
| Category | Vintage |
| Name | Vintage Mini |
| Year | 2011 Spring / Summer |
| Display Type | Digital |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 3 Bar (Wash hands) |
| Dial color | Gold |
| Case code | LA670WE |
| Diameter | 24.6 mm |
| Case Thickness | 7.3 mm |
| Case material | Resin |
| Case Shape | Square |
| Case color | Gold |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Snap on |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | N/A |
| Movement part nr | 3191 ( See specifications ) | ||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Band material | Stainless steel |
| Extra info (free text) | Gold Coated Stainless steel bracelet |
| Strap width | 13 mm |
| Lug width | 13 mm |
| Band width at clasp | 12 mm |
| Band color | Gold |
| Clasp Type | Milanese clasp |
| Clasp color | Gold |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | No |
| Suitable for wrist size | 140 mm - 185 mm |
| Original strap |
|
Wondering how the watch fits your wrist? Use the print and fit function!
| hours | Digital |
| minutes | Digital |
| Seconds | Digital |
| 24-HR Indicator | AM/PM indicator |
| Date | Digital |
| Day | Digital |
| Month | Digital |
| Auto Calendar | Digital |
| Stopwatch /Chronograph | 1/10 seconds, 1 hour |
| Timer(s) | 7 individual timers |
| Hourly Time Signal | |
| Sound Alarm(s) | 1 Daily alarm |
Better than expected
Better than expected
Yes
Yes
I love it
Adoro
10
10