Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
Product description
This G-Shock watch has a case made of Bio-sourced resin with a diameter of 42.8 mm and is fitted with a textile band. Inside the case lies a Casio movement and the watch features a Mineral crystal.
The watch is 20 ATM. This means the watch is suitable for diving. The watch comes with 2 Year Warranty.
.
Specifications
| Alternative article number | DW-5600MNC-8A2 |
| Ean | 4549526408168 |
| Diameter | 42.8 mm |
| Water Resistance | 20 Bar (Dive) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on hollandwatchgroup.com |
Functions
| Time | hours - Digital |
| Calendar | Date - Digital |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - 1/1 seconds, 24 hours - 1/100 seconds 1 hour - Elapsed time - Split times - Cumulative time - 2 finish times |
| Alarms and notifications | Hourly Time Signal |
| Ean | 4549526408168 |
| Brand | G-Shock |
| Category | Origin |
| Name | 5600 FIDLOCK® |
| Year | 2026 Spring / Summer |
| Display Type | Digital |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 20 Bar (Dive) |
| Dial color | Dark grey |
| Case code | DW-5600MNC |
| Diameter | 42.8 mm |
| Case Thickness | 13.4 mm |
| Case material | Bio-sourced resin |
| Case Shape | Rectangular |
| Case color | Dark grey |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Closed with screws |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | N/A |
| Movement part nr | 3525 ( See specifications ) | ||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Band material | Textile |
| Strap Type | Stretch band |
| Strap width | 26 mm |
| Lug width | 16 mm |
| Band width at clasp | 19 mm |
| Band color | Multicolour |
| Clasp Type | Magnetic clasp |
| Clasp color | Blue |
| Length band at 12 o' clock (mm) | 70 mm |
| Length band at 6 o' clock (mm) | 120 mm |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | No |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 220 mm |
| hours | Digital |
| minutes | Digital |
| Seconds | Digital |
| 24-HR Indicator | AM/PM indicator, Digital choice 12- or 24-hr notation |
| Date | Digital |
| Day | Digital |
| Month | Digital |
| Year | Digital |
| Auto Calendar | Digital |
| Stopwatch /Chronograph | 1/1 seconds, 24 hours, 1/100 seconds 1 hour, Elapsed time, Split times, Cumulative time, 2 finish times |
| Timer(s) | Countdown Timer 1/1 seconds - 24 hours, Auto repeat |
| Hourly Time Signal | |
| Sound Alarm(s) | Monthly alarm, Date alarm, 1 Daily alarm |
| Flashing Light Signal |
| LED lighting | Casio Super Illuminator |
hollandwatchgroup.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.