Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
Product description
71% of this watch is produced using recycled materials.The watches in the Essence series, have a watch case that is not made from stainless steel, but from oil/resin extracted from seeds of the Ricinus Communis L (wonder tree). The watch strap is made of cork and textile made out of recycled PET bottles.
This Mondaine watch has a case made of plastic / resin with a diameter of 41 mm and is fitted with a plastic / resin band. Inside the case lies a Ronda movement and the watch features a Hardened mineral crystal.
The watch is 3 ATM. This means the watch is splash waterproof. The watch comes with 2 Year Warranty.
.
Specifications
| Ean | 7630040922517 |
| Diameter | 41 mm |
| Water Resistance | 3 Bar (Wash hands) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on hollandwatchgroup.com |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Ean | 7630040922517 |
| Brand | Mondaine |
| Category | Essence |
| Name | Essence |
| Year | 2018 Spring / Summer |
| Display Type | Analog |
| Swiss Made | Yes |
| Water Resistance | 3 Bar (Wash hands) |
| Dial color | White |
| Hand colors (h-m-s) | Black, Black, Red |
| Case code | MS1.41 |
| Diameter | 41 mm |
| Case Thickness | 9 mm |
| Case material | Plastic/Resin |
| Case Shape | Round |
| Case color | Black |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Snap on |
| Material crystal | Hardened mineral |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr | 513 ( See specifications ) | ||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Band material | Plastic/Resin |
| Strap width | 20 mm |
| Band color | Black |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp color | Black |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | Quick release pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 230 mm |
| Original strap |
|
Wondering how the watch fits your wrist? Use the print and fit function!
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
Clock likes it fine....I am very visually impaired and can recognize the time well on this.... You can figure out the contrast yourself .....
Klokje bevalt prima....ik ben zeer slechtziend en kan hier goed de tijd op herkennen.. Het contrast kun je zelf uitzoeken .....
Yes, but the strap is rather, stiff
Yes, but the strap is rather, stiff
hollandwatchgroup.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.