Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
Product description
The RE-AZ0105N00B limited to 430 edition is part of the 75 years Orient Star collection to commemorate this milestone birthday. It is an all black, bold, eye-catching skeleton watch with an intricate meteorite-like finish on the dial and caseback. This crystalline pattern is achieved through advanced laser processing technology, and gives the impression of an actual meteorite being integrated into the design. The compact and slim case, along with a metal bracelet with short pitch H-shaped links, makes for a highly comfortable wearing experience. The F8B61 handwinding calibre with blue silicon escape wheel boasts a 70-hour power reserve.
This Orient watch has a case made of stainless steel with a diameter of 39 mm and is fitted with a metal band. Inside the case lies a Orient movement and the watch features a Double anti-reflective sapphire crystal.
The watch is 5 ATM. This means the watch is suitable for showering. The watch comes with 2 Year Warranty.
.
Specifications
| Diameter | 39 mm |
| Water Resistance | 5 Bar (Shower) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on hollandwatchgroup.com |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Alarms and notifications | Power reserve indicator - Dial |
| Brand | Orient |
| Category | Orient Star - M Collection |
| Name | M34 Perseus - 75th Anniversary Edition |
| Year | 2026 Spring / Summer |
| Display Type | Analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 5 Bar (Shower) |
| Dial color | Black |
| Hand colors (h-m-s) | Grey, Grey, Grey |
| Case code | F8B6-UAF0 |
| Diameter | 39 mm |
| Case Thickness | 10.8 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case color | Black |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Screwed case back |
| Material crystal | Double anti-reflective sapphire |
| Crown | Pull crown |
| Bezel Material | Stainless steel |
| Movement part nr | F8B62 ( See specifications ) | ||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
| Band material | Metal |
| Material type | Stainless steel |
| Strap Type | Link bracelet |
| Strap width | 20 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Band width at clasp | 18 mm |
| Band color | Black |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons |
| Clasp color | Black |
| Band sizing by HWG? | Yes |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 210 mm |
Wondering how the watch fits your wrist? Use the print and fit function!
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Small second dial |
| Power reserve indicator | Dial |
hollandwatchgroup.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.