Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
Product description
The Clover Club: a true ladies' favorite. You make this soft raspberry cocktail by mashing raspberries and mixing them with gin and lemon juice. This results in a very smooth, cloudy pink cocktail with a bit of a kick. Loosely translated to the dial of the SRE009J1 with its soft color and a pattern in the relief.
This Seiko watch has a case made of stainless steel with a diameter of 30.3 mm and is fitted with a metal band. Inside the case lies a Seiko movement and the watch features a Hardlex crystal crystal.
The watch is 5 ATM. This means the watch is suitable for showering. The watch comes with 2 Year Warranty.
.
Specifications
| Alternative article number | SRE009 |
| Ean | 4954628248862 |
| Diameter | 30.3 mm |
| Water Resistance | 5 Bar (Shower) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on hollandwatchgroup.com |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Window |
| Ean | 4954628248862 |
| Brand | Seiko |
| Category | Cocktail Time |
| Name | Cocktail time ‘Clover Club’ |
| Year | 2023 Spring / Summer |
| Display Type | Analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 5 Bar (Shower) |
| Dial color | White |
| Hand colors (h-m-s) | Rose gold, Rose gold, Rose gold |
| Case code | 2R05-00A0 |
| Diameter | 30.3 mm |
| Case Thickness | 11 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case color | Silver |
| Back case material | Hardlex |
| Back Case | Screwed case back |
| Material crystal | Hardlex crystal |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr | 2R05 ( See specifications ) | ||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||
| Band material | Metal |
| Material type | Stainless steel |
| Strap width | 14 mm |
| Lug width | 14 mm |
| Band width at clasp | 12 mm |
| Band color | Silver |
| Clasp Type | Butterfly clasp with push buttons |
| Clasp color | Silver |
| Band sizing by HWG? | Yes |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 150 mm - 200 mm |
| Original strap |
|
Wondering how the watch fits your wrist? Use the print and fit function!
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| Date | Window |
| Day | Window |
hollandwatchgroup.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.