Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2025
This product belongs to the historical collection of Seiko. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Alternative article number | SMGG17 |
| Ean | 4954628257239 |
| Diameter | 37 mm |
| Water Resistance | 10 Bar (Swim) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on hollandwatchgroup.com |
Functions
| Time | hours - Digital |
| Calendar | Date - Digital |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - 1/100 seconds 1 hour - Split times - Lap times |
| Alarms and notifications | Sound Alarm(s) - 1 Daily alarm |
| Band material | Stainless steel |
| Strap Type | Solid link bracelet |
| Strap width | 20 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Band width at clasp | 16 mm |
| Band color | Silver |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons |
| Clasp color | Silver |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | No |
| Ean | 4954628257239 |
| Brand | Seiko |
| Name | Rotocall |
| Year | 2025 Spring / Summer |
| Display Type | Digital |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 10 Bar (Swim) |
| Dial color | Grey |
| Case code | A824-00A0 |
| Diameter | 37 mm |
| Case Thickness | 10.6 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case color | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Closed with screws |
| Material crystal | Hardlex crystal |
| Crown | N/A |
| Bezel Material | Stainless steel |
| Bezel Function | Multifunction |
| Rotating Bezel | Bi-directional |
| Movement part nr | A825 ( See specifications ) | ||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Band material | Stainless steel |
| Strap Type | Solid link bracelet |
| Strap width | 20 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Band width at clasp | 16 mm |
| Band color | Silver |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons |
| Clasp color | Silver |
| Band sizing by HWG? | Yes |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | No |
| Suitable for wrist size | 150 mm - 210 mm |
| Original strap |
|
| hours | Digital |
| minutes | Digital |
| Seconds | Digital |
| Time Zones | Dual time / GMT |
| 24-HR Indicator | Digital choice 12- or 24-hr notation, AM/PM indicator |
| Date | Digital |
| Day | Digital |
| Month | Digital |
| Year | Digital |
| Stopwatch /Chronograph | 1/100 seconds 1 hour, Split times, Lap times |
| Timer(s) | Countdown Timer |
| Sound Alarm(s) | 1 Daily alarm |
| Battery alert | Low battery alert |
hollandwatchgroup.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.