Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
Product description
This Swiss Military Hanowa watch has a case made of stainless steel with a diameter of 38 mm and is fitted with a leather band. Inside the case lies a Ronda movement and the watch features a Mineral crystal.
The watch is 3 ATM. This means the watch is splash waterproof. The watch comes with Swiss Military 3+2.
.
Specifications
| Alternative article number | 13242M |
| Ean | 7612657031097 |
| Diameter | 38 mm |
| Water Resistance | 3 Bar (Wash hands) |
| Warranty |
Swiss Military 3+2
3 + 2 year warranty on Swiss Military Hanowa watchesSwiss Military Hanowa watches come standard with a 3-year warranty. When you register your new watch via the Swiss Military website www.swissmilitary.ch you will receive an additional 2 years of warranty for free. All information can be found on the warranty card with your purchase. |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Window |
| Ean | 7612657031097 |
| Brand | Swiss Military Hanowa |
| Name | Lieutenant |
| Year | 2012 Fall / Winter |
| Display Type | Analog |
| Swiss Made | Yes |
| Water Resistance | 3 Bar (Wash hands) |
| Dial color | Beige |
| Hand colors (h-m-s) | Glow, Glow, Silver |
| Case code | 06-4182 |
| Diameter | 38 mm |
| Case Thickness | 6.8 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case color | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Snap on |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr | 705 SW ( See specifications ) | ||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
| Band material | Leather |
| Material type | Calf leather crocodile print |
| Strap width | 20 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Band width at clasp | 18 mm |
| Band color | Brown |
| Color stitching | Brown |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp color | Silver |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 220 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| Date | Window |
fine
prima
hollandwatchgroup.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.