brand Historical Collection - 2019
This product belongs to the historical collection of G-Shock. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Alternative article number | GG-B100-1A3 |
| Ean | 4549526235405 |
| Diameter | 52.9 mm |
| Water Resistance | 20 Bar (Dive) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on hollandwatchgroup.com |
Functions
| Time | hours - Digital - Analogue hand |
| Calendar | Date - Digital |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - 1/1 seconds, 24 hours - 1/100 seconds 1 hour - Elapsed time - Split times |
| Alarms and notifications | Hourly Time Signal |
This is the watch strap with which the watch is supplied by the manufacturer.
Keep me up to date
Currently, the original strap is out of stock. However, it is on order. Please leave your details if you would like to know when this product is back in stock. Of course, you can also choose an alternative that is available now.
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| Ean | 4549526235405 |
| Brand | G-Shock |
| Category | Mudmaster |
| Name | Mudmaster |
| Year | 2019 Fall / Winter |
| Display Type | Analog - Digital |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 20 Bar (Dive) |
| Dial color | Dark grey |
| Hand colors (h-m-s) | Beige, Beige, Yellow |
| Case code | GG-B100 |
| Diameter | 52.9 mm |
| Case Thickness | 19.3 mm |
| Case material | Carbon |
| Case Shape | Round |
| Case color | Black |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Closed with screws |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Push crown |
| Bezel Material | Plastic/Resin |
| Rotating Bezel | None - Fixed |
| Movement part nr | 5594 ( See specifications ) | ||||||||||||||
|
|||||||||||||||
| Band material | Resin |
| Strap width | 27 mm |
| Lug width | 23 mm |
| Band width at clasp | 22 mm |
| Band color | Green |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp color | Silver |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | Saddle screw |
| Straight strap mount | No |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 230 mm |
| Original strap |
|
| hours | Digital, Analogue hand |
| minutes | Digital, Analogue hand |
| Seconds | Digital, Analogue hand |
| Time Zones | Home city setting, World time |
| 24-HR Indicator | AM/PM indicator, Digital choice 12- or 24-hr notation |
| Automatic time adjustment | Smartphone sync |
| DST-setting | Automatic |
| Date | Digital |
| Day | Digital |
| Month | Digital |
| Year | Digital |
| Auto Calendar | Smartphone sync |
| Stopwatch /Chronograph | 1/1 seconds, 24 hours, 1/100 seconds 1 hour, Elapsed time, Split times |
| Timer(s) | Countdown Timer 1/1 seconds - 24 hours |
| Hourly Time Signal | |
| Sound Alarm(s) | 5 daily alarms |
| Battery alert | Low battery alert |
| Altimeter memory | 40 altitudes |
| Altimeter | |
| Barometer | |
| Compass | Digital |
| Thermometer | |
| Location Indicator | |
| Sun-up and Sun-down | |
| Mission Log | |
| Inclinometer |
| Calorie counter | |
| Step Counter |
| Auto Light: activated by wrist movement | |
| LED lighting | Double illuminator: Front- and backlight |
| Button sounds on/off | |
| Manual hand adjustment for analog-digital watch | |
| Hand alignment correction | Via smartphone link |
| Find my phone |
| Shock Resistant | |
| Dirt resistant |
| Bluetooth |
Very good am happy with it
Heel goed ben er blij mee
Very happy with the product and delivery. Corresponds to my expectations. A very complete and beautiful watch.
Très content du produit et de la livraison. Correspond à mes attends. Une montre très complète et magnifique.