Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2018
This product belongs to the historical collection of Casio Edifice. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Alternative article number | EFV-570D-1AVUEF |
| Ean | 4549526199936 |
| Diameter | 43.8 mm |
| Water Resistance | 10 Bar (Swim) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on hollandwatchgroup.com |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Window |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - 1/1 seconds, 1 hour - Elapsed time - Split times - 1st and 2nd place finisher times |
| Band material | Stainless steel |
| Extra info (free text) | Stainless Steel Bracelet |
| Strap width | 22 mm |
| Lug width | 22 mm |
| Band color | Silver |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons |
| Clasp color | Silver |
| Mount type | Steel pins |
| Straight strap mount | No |
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| Ean | 4549526199936 |
| Brand | Casio Edifice |
| Category | Classic |
| Name | Sports Edition |
| Year | 2018 Spring / Summer |
| Display Type | Analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 10 Bar (Swim) |
| Dial color | Black |
| Hand colors (h-m-s) | Glow, Glow, Orange |
| Case code | EFV-570 |
| Diameter | 43.8 mm |
| Case Thickness | 11.6 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case color | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Screwed case back |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Pull crown |
| Bezel Material | Stainless steel |
| Rotating Bezel | None - Fixed |
| Movement part nr | 5344 ( See specifications ) | ||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Band material | Metal |
| Extra info (free text) | Stainless Steel Bracelet |
| Strap width | 22 mm |
| Lug width | 22 mm |
| Band color | Silver |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons |
| Clasp color | Silver |
| Band sizing by HWG? | Yes |
| Mount type | Steel pins |
| Straight strap mount | No |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 220 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| 24-HR Indicator | Analogue dial |
| Date | Window |
| Stopwatch /Chronograph | 1/1 seconds, 1 hour, Elapsed time, Split times, 1st and 2nd place finisher times |
Watch was delivered within 24 hours. Wristband was neatly made to the requested size. Beautiful watch. The chronometer is less practical: the minutes are very difficult to read and when it is around 6:25 am, almost the entire chronometer second hand is invisible.
Horloge werd binnen de 24u geleverd. Polsband was netjes op de gevraagde maat gemaakt. Mooi horloge. De chronometer is minder praktisch: de minuten zijn zeer moeilijk afleesbaar en als het rond 6u25 is, is nagenoeg de volledige secondewijzer van de chronometer onzichtbaar.
hollandwatchgroup.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.