brand Historical Collection - 2010
This product belongs to the historical collection of Casio. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Alternative article number | AE-1000W-1AVEF |
| Ean | 4971850443346 |
| Diameter | 43.7 mm |
| Water Resistance | 10 Bar (Swim) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on hollandwatchgroup.com |
Functions
| Time | hours - Digital |
| Calendar | Date - Digital |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - 1/100 seconds 24 hours |
| Alarms and notifications | Sound Alarm(s) - 5 daily alarms |
| Band material | Resin |
| Strap width | 25.5 mm |
| Lug width | 18 mm |
| Band width at clasp | 18 mm |
| Band color | Black |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp color | Black |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | No |
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| Ean | 4971850443346 |
| Brand | Casio |
| Category | Collection |
| Name | World Time |
| Year | 2010 Spring / Summer |
| Display Type | Digital |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 10 Bar (Swim) |
| Dial color | Grey |
| Case code | AE-1000W |
| Diameter | 43.7 mm |
| Case Thickness | 13.7 mm |
| Case material | Plastic/Resin |
| Case Shape | Round |
| Case color | Black |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Closed with screws |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | N/A |
| Movement part nr | 3198 ( See specifications ) | ||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Band material | Resin |
| Strap width | 25.5 mm |
| Lug width | 18 mm |
| Band width at clasp | 18 mm |
| Band color | Black |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp color | Black |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | No |
| Suitable for wrist size | 165 mm - 215 mm |
| Original strap |
|
| hours | Digital |
| minutes | Digital |
| Seconds | Digital |
| Time Zones | Home city setting, World time |
| 24-HR Indicator | Digital choice 12- or 24-hr notation, AM/PM indicator |
| Date | Digital |
| Day | Digital |
| Month | Digital |
| Auto Calendar | Digital |
| Stopwatch /Chronograph | 1/100 seconds 24 hours |
| Timer(s) | Countdown timer with auto repeat function |
| Sound Alarm(s) | 5 daily alarms |
| LED lighting |
| Button sounds on/off |
Perfect for everyday use
Parfait usage quotidien
Very good
Muito bom
5*
5*
Very good.
Muito Bom.
Price/quality the best basic watch you can find, and with sporty design.
Prijs/kwaliteit de beste basic horloge die je maar kan vinden, en met sportief design.
Good
Bom
Nice watch, especially for its price. Highly recommended. Especially as a gift
Mooie horloge, vooral voor zijn prijs. Aanradertje. Vooral als cadeautje