Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2018
This product belongs to the historical collection of G-Shock. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Alternative article number | BLX-560-2ER |
| Ean | 4549526190209 |
| Diameter | 39.7 mm |
| Water Resistance | 20 Bar (Dive) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on hollandwatchgroup.com |
| Band material | Resin |
| Strap width | 23 mm |
| Lug width | 14 mm |
| Band width at clasp | 19 mm |
| Band color | Light Blue |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp color | Silver |
| Length band at 12 o' clock (mm) | 65 mm |
| Length band at 6 o' clock (mm) | 110 mm |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | No |
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
Baby-G 23 mm Blue Resin Strap
Baby-G 23 mm Blue Resin Strap
| Ean | 4549526190209 |
| Brand | G-Shock |
| Category | Baby-G |
| Name | G-Lide |
| Year | 2018 Spring / Summer |
| Display Type | Digital |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 20 Bar (Dive) |
| Dial color | Grey |
| Case code | BLX-560 |
| Diameter | 39.7 mm |
| Case Thickness | 11 mm |
| Case material | Plastic/Resin |
| Case Shape | Rectangular |
| Case color | Blue |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Closed with screws |
| Material crystal | Mineral |
| Movement part nr | 3296 ( See specifications ) | ||||
|
|||||
| Band material | Resin |
| Strap width | 23 mm |
| Lug width | 14 mm |
| Band color | Blue |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp color | Silver |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | No |
| Suitable for wrist size | 150 mm - 200 mm |
| Original strap |
|
It's a super nice watch it's not too big on your wrist and you almost don't feel it. I say top product! Also super fast shipping also very happy with it
Het is een super fijn horloge hij is niet te groot aan je pols en je voelt hem bijna niet zitten. Ik zeg top product! Ook super snelle verzending ook heel blij mee
hollandwatchgroup.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.