brand Historical Collection - 2019
This product belongs to the historical collection of G-Shock. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Alternative article number | GST-B200-1AER |
| Ean | 4549526223013 |
| Diameter | 49.2 mm |
| Water Resistance | 20 Bar (Dive) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on hollandwatchgroup.com |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Digital |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - 1/1000 seconds, 24 hours - Elapsed time, split time, 2 finishes |
| Alarms and notifications | Sound Alarm(s) - 5 daily alarms |
| Band material | Stainless steel |
| Extra info (free text) | Stainless Steel Bracelet |
| Strap width | 25.5 mm |
| Lug width | 15.6 mm |
| Band width at clasp | 20 mm |
| Band color | Silver |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons |
| Clasp color | Silver |
| Mount type | Quick release pushpins |
| Straight strap mount | No |
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| Ean | 4549526223013 |
| Brand | G-Shock |
| Category | G-Steel |
| Name | G-Steel |
| Year | 2019 Spring / Summer |
| Display Type | Analog - Digital |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 20 Bar (Dive) |
| Dial color | Black |
| Hand colors (h-m-s) | Silver, Silver, White |
| Case code | GST-B200 |
| Diameter | 49.2 mm |
| Case Thickness | 14.5 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case color | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Closed with screws |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr | 5608 ( See specifications ) | ||||||||
|
|||||||||
| Band material | Metal |
| Strap width | 25.5 mm |
| Lug width | 15.6 mm |
| Band color | Silver |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons |
| Clasp color | Silver |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | Quick release pushpins |
| Straight strap mount | No |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 230 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| Time Zones | Home city setting, World time |
| 24-HR Indicator | AM/PM indicator, Digital choice 12- or 24-hr notation |
| Automatic time adjustment | Smartphone sync |
| DST-setting | Automatic |
| Date | Digital |
| Day | Digital |
| Month | Digital |
| Auto Calendar | Smartphone sync |
| Stopwatch /Chronograph | 1/1000 seconds, 24 hours, Elapsed time, split time, 2 finishes |
| Timer(s) | Countdown Timer |
| Sound Alarm(s) | 5 daily alarms |
| Battery alert | Battery level indicator |
| LED lighting | Casio Super Illuminator |
| Manual hand adjustment for analog-digital watch | |
| Find my phone | |
| Power save mode |
| Shock Resistant |
| Bluetooth |
Top
Top
The watch is excellent, size is big and it's workings precise. The accompanying iOS app is very good. I would recommend this watch to anyone who wants to buy it
The watch is excellent, size is big and it's workings precise. The accompanying iOS app is very good. I would recommend this watch to anyone who wants to buy it
Likes it fine, good comfort.
Bevalt prima, goed draagcomfort.
Very good! A topper in the G-shock collection
Zeer goed! Een topper in de G-shock collectie