Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
Product description
Straps for Luminox Series 3000
| Ean | 7630040992541 |
| Band material | Rubber |
| Strap width | 21 mm |
| Lug width | 21 mm |
| Band width at clasp | 22 mm |
| Band color | Black |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp color | Silver |
| Length band at 12 o' clock (mm) | 80 mm |
| Length band at 6 o' clock (mm) | 130 mm |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | No |
Strap with perfect adjustment to the watch, it is like a brand new one.
Correa con ajuste perfecto al reloj , es como estrenarlo de nuevo
Yes - it's perfect. I love my Luminox Watch but have found it challenging to get a strap to fit. This service was fast and a perfect fit - normally I have had to punch holes or cut straps to fit. I'm a girl who likes the size and utility of this navy seals' watch and it's hard to get a strap to fit my wrist and an American size watch.
Yes - it's perfect. I love my Luminox Watch but have found it challenging to get a strap to fit. This service was fast and a perfect fit - normally I have had to punch holes or cut straps to fit. I'm a girl who likes the size and utility of this navy seals' watch and it's hard to get a strap to fit my wrist and an American size watch.
hollandwatchgroup.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.