brand Historical Collection - 2022
This product belongs to the historical collection of Samsung. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Ean | 8718465816624 |
| Diameter | 42 mm |
| Water Resistance | 5 Bar (Shower) |
| Warranty |
2 year Smartwatch warranty |
Functions
| Smartwatch Hardware | Compatibility - Android™ 7.0+ |
| Ean | 8718465816624 |
| Brand | Samsung |
| Category | Galaxy Watch4 |
| Name | Galaxy Watch4 Classic |
| Year | 2022 Spring / Summer |
| Display Type | Touchscreen |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 5 Bar (Shower) |
| Dial color | N/A |
| Case code | SA.R880SM |
| Diameter | 42 mm |
| Case Thickness | 11 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case color | Silver |
| Back case material | Plastic/Resin |
| Back Case | Heart rate monitor |
| Material crystal | Gorilla Glass |
| Crown | N/A |
| Movement part nr | SM-GW4 ( See specifications ) | ||||||||||||||
|
|||||||||||||||
| Band material | Metal |
| Extra info (free text) | Stainless steel mesh bracelet |
| Strap Type | Mesh bracelet (Milanese) |
| Strap width | 20 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Band color | Silver |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons |
| Clasp color | Silver |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | Quick release pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 210 mm |
| Compatibility | Android™ 7.0+ |
| Operating System | Wear OS by Google™ |
| Display | Full Colour Always On Display |
| Display technology | AMOLED |
| Display functionality | Touch Screen |
| Display specifications | |
| Sensors | Accelerometer, Altimeter (barometric/GPS), Ambient Light Sensor, Altimeter (via smartphone), Beidou, Barometer, Compass, GLONASS, Galileo, GPS, Gyroscope, Heart Rate Monitor (electrical/ECG), Heart Rate Monitor (optical), Loudspeaker, Microphone, NFC, Oximeter, Thermometer |
| Storage capacity | 8 GB |
| Memory (RAM) | |
| Hardware (SOC/CPU) | |
| Charging method | WPC based wireless charging |
| Battery life | |
| Connectivity | NFC, Wifi, Bluetooth 5.0 |
| Time | Hours, Minutes, Seconds |
| Multiple time zones | |
| Day/Date | |
| Date | |
| Stopwatch/Chronograph | |
| Timer | |
| Alarm | |
| Calendar | |
| Automatic time sync |
| Notifications | Smartphone notifications |
| Alarm Clock | |
| Calendar/Reminders | |
| App notifications | |
| Phone call notifications | |
| Caller ID | |
| Reject smartphone calls | |
| Accept smartphone calls | |
| Send text messages | Android 7.0+, Not possible with iOS |
| Receive text messages | Not possible with iOS, Android 7.0+ |
| Message notifications | |
| Shows smartphone messages | |
| Email notifications | |
| Music control | |
| Weather | |
| Notification filter |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Wi-Fi | |
| NFC | |
| Contactless payment | Google Pay |
| Phone calls via watch (phone connection required) | |
| Voice control | Google Assistant |
| Control your music | |
| Independent music player |
| Activity tracker | |
| Stress tracker | |
| SpO2 Oxygen saturation | |
| Measure maximum oxygen (VO2) | |
| Pregnancy monitor | |
| Menstrual cycle tracking | |
| Save personal records | |
| Virtual opponent | |
| Animated workouts | |
| Intensive training minutes | |
| Interval training | |
| Various Fitness workouts/sport modes | |
| Customisable activity/sport profiles | |
| Sedentary/motion reminder | |
| Automatic motion detection | |
| Hydration monitor | |
| Calories monitor | Based on heart rate |
| Recovery advice | |
| Fitness age | |
| Bioelectrical Impedance Analysis | |
| Sleep monitor | + Sleep score |
| Personalize dials | |
| Install apps | (Wear OS/Google apps) |
| Phonebook | |
| Calculator | |
| Find my phone | |
| Find my watch | |
| Camera remote | |
| Flashlight | |
| Geofencing |
| Total ascent/descent | |
| Vertical speed | |
| Outdoor temperature | |
| Compass | |
| Altitude registration | |
| Incident/fall detection | (Connected smartphone required) |
| Emergency assistance feature | (Connected smartphone required) |
| Preloaded maps | |
| Downloadable maps |
| GPS coordinates | |
| GPS (built-in) | Galileo, GPS, GLONASS, Beidou |
| GPS Navigation | |
| GPS Route registration | |
| Navigational directions on map | |
| Point-to-point navigation | |
| Breadcrumb trail | |
| Distance to destination | |
| Upload routes |
| Heart rate monitor | |
| Continuous heart rate monitoring | |
| Heart rate zones | |
| Exceeding heart rate zone alert | |
| Irregular heartbeat notification | |
| Heart rate monitor under water |
| Run Profiles | |
| Step counter | + Stairs tracking |
| Automatic step goal | |
| Step distance | |
| Running Cadence | |
| Speedometer | |
| Average speed | |
| Distance monitor | |
| Vertical oscillation monitor | |
| Ground contact time |
| Swim Tracking | |
| Stroke type detection | |
| Swimming speed | |
| Swimming distance | |
| Swimming adjustable course length | |
| Underwater wrist-based heart rate |
| Cycling Profiles |