Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2017
This product belongs to the historical collection of Seiko. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Alternative article number | SNE473 |
| Ean | 4954628220219 |
| Diameter | 42.5 mm |
| Water Resistance | 10 Bar (Swim) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on hollandwatchgroup.com |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Window |
These are the straps that most closely match your original strap.
| Ean | 4954628220219 |
| Brand | Seiko |
| Name | Solar |
| Year | 2017 Fall / Winter |
| Display Type | Analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 10 Bar (Swim) |
| Dial color | Green |
| Hand colors (h-m-s) | Glow, Glow, Silver |
| Case code | V158-0BC0 |
| Diameter | 42.5 mm |
| Case Thickness | 10.7 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case color | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Screwed case back |
| Material crystal | Hardlex crystal |
| Crown | Pull crown |
| Bezel Material | Stainless steel |
| Rotating Bezel | None - Fixed |
| Movement part nr | V158 ( See specifications ) | ||||||||
|
|||||||||
| Band material | Leather |
| Strap width | 22 mm |
| Lug width | 22 mm |
| Band width at clasp | 20 mm |
| Band color | Brown |
| Color stitching | White |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp color | Silver |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 210 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| Date | Window |
| Day | Window |
Beautiful watch Date and time were already correct Beautifully delivered in beautiful packaging with warranty card
Prachthorloge Datum en uur stonden reeds juist Mooi geleverd in prachtverpakking met garantiebewijs
Am very satisfied with this purchase,works perfectly and really does what I was offered in watch.Be
ben heel tevreden van deze aankoop ,werkt perfect en doet echt wat mij is aangeboden in horloge.Be
hollandwatchgroup.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.