Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2021
This product belongs to the historical collection of Timex. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Ean | 194366184686 |
| Diameter | 41 mm |
| Water Resistance | 10 Bar (Swim) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on hollandwatchgroup.com |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Window |
| Lighting | Backlight - Timex INDIGLO |
| Ean | 194366184686 |
| Brand | Timex |
| Category | Expedition |
| Name | Expedition Sierra |
| Year | 2021 Spring / Summer |
| Display Type | Analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 10 Bar (Swim) |
| Dial color | Dark blue |
| Hand colors (h-m-s) | Silver, Silver, Green |
| Case code | TW2V23000 |
| Diameter | 41 mm |
| Case Thickness | 11 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case color | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Snap on |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr | M905 ( See specifications ) | ||||||||||||||
|
|||||||||||||||
| Band material | Textile |
| Strap Type | NATO-strap |
| Strap width | 20 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Band width at clasp | 20 mm |
| Band color | Dark blue |
| Color stitching | Dark blue |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp color | Silver |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 210 mm |
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| Date | Window |
| Backlight | Timex INDIGLO |
Yes, absolutely. I've been wearing the watch for 8 days now and it even exceeds my expectations.
Ja, absolut. Ich trage die Uhr jetzt seit 8 Tagen und sie übertrifft meine Erwartungen sogar.
hollandwatchgroup.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.