Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
Pouch for one bracelet or watch. Free gift with straps over € 50
Product description
This Tissot watch strap is made of silicone/Rubber and is attached to the watch by means of steel pins. The band has a width of 21 mm. The strap has no straight mount which means that this strap is only suitable for the watches listed below.
| Band material | Silicone/Rubber |
| Strap width | 21 mm |
| Lug width | 21 mm |
| Band width at clasp | 20 mm |
| Band color | Orange |
| Clasp Type | None |
| Clasp color | N/A |
| Mount type | Steel pins |
| Straight strap mount | No |
fits / as described - thank you
passt / wie beschrieben - Danke
The feel is sturdy, and it is well built, I bought it to replace the titanium one on my T-touch. If you do this, you have to also buy the T640.2 T640015936 buckle, as the metal strap buckle is not compatible with the rubber ones.
El tacto es resistente, y está bien construida, yo la he comprado para reemplazar la de titanio de mi T-touch. Si haces esto, tienes que comprar también la hebilla T640.2 T640015936, ya que la hebilla de la correa metálica no es compatible con las de goma.
No
No
hollandwatchgroup.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.