Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2008
This product belongs to the historical collection of Festina. It is no longer available / for sale.
| Band material | Silicone/Rubber |
| Material type | Rubber |
| Strap width | 23 mm |
| Lug width | 23 mm |
| Band width at clasp | 22 mm |
| Band color | Black |
| Color stitching | White |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp color | Silver |
| Length band at 12 o' clock (mm) | 80 mm |
| Length band at 6 o' clock (mm) | 120 mm |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | No |
Original belt fits perfectly
Correa original encaja a la perfección
Arrived earlier than agreed in perfect condition.
Llegó antes de lo acordado en perfectas condiciones.
100% original I would like to return the sale of watches to Mexico their quality is excellent.
100% original me gustaria que regresaran la venta de relojes a México su calidad es excelente
hollandwatchgroup.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.